
Az anyagcsere (más néven metabolizmus) alatt azokat a folyamatokat értjük, amelyek alatt szervezetbe kerülő tápanyagok (vagy az ott raktározottak), lebomlanak, hasznosulnak, vagy átalakulnak. Az anyagcsere szükséges ahhoz, hogy a létfenntartáshoz szükséges energiát elő tudjuk állítani.
Tehát a szükséges energiát a mozgáshoz, gondolkodáshoz, a szervezet működéséhez, a mindennapi tevékenységekhez, az alváshoz.
Ebből adódik, hogy van egy alapanyagcserénk, ami a létezéshez szükséges, ami kielégíti a teljesen nyugalomban lévő testnek szükséges energiát (légzés, hőtartás, kiválasztás). Az agyunk és a szívünk nem képes tartalékolni a tápanyagot, így folyamatos utánpótlásra szorul. Éppen ezért is szükséges, hogy bármilyen diétába is kezdjünk, gondoskodjunk róla, hogy az alapanyagcseréhez szükséges kalóriát bevigyük. Ezt az értéket laboratóriumban tudják a legpontosabban meghatározni, de egészséges felnőtt embereknél kalkulátor segítségével egészen valós adatokat kaphatunk.
Ha az anyagcserénk túl lassú, akkor a szervezetben túl sok zsír halmozódik fel, ezáltal hízunk, tehát lassú anyagcsere mellett a fogyás nagyon nehézkes. Rengeteg salakanyag halmozódik fel a szervezetünkben, ami szintén a zsírpárnákban raktározódik.
Az anyagcsere lassulása sok dologra vezethető vissza. Többek között függ a nemtől, a kortól, a táplálkozástól, a mozgástól és egyes betegségektől, hőmérséklettől.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése