A Földközi-tenger környékén élő népek közkedvelt diétája a
mediterrán diéta, ami egy kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást biztosít.
Diéta mellett a szív és érrendszeri betegséggel küszködőknek
is javasolt étkezési mód.
8 fő alappillére van a mediterrán diétának, amit ha
betartunk, akkor egy tartós fogyásban lesz részünk, mindemellett, hogy
egészségünket megőrizzük.
- Fontos a zöldség és gyümölcsfogyasztás, napi 5 alakalommal kell főként zöldségeket fogyasztani, amivel nemcsak eltelünk, de biztosítjuk a rostbevitelt és a szervezetnek a vitamin és ásványi anyag szükségletet is. Igyekezzünk inkább idény gyümölcsök és zöldségek közül válogatni, hiszen ezeknek magasabb a vitamin tartalma és kevesebb vegyszert tartalmaznak.
- Gabonafélék, barna rizs, burgonya, kenyér. Péktermékekből a teljes kiőrlésűt válasszuk. Ezzel fedezhetjük a napi szénhidrát és rost szükségletet, ami fontos az izmok működéséhez, és energiát biztosít.
- Fogyasszunk oliva olajat. Kerüljük az állati eredetű zsírokat, és a zsírok a napi összenergia maximum 25%-át tegyék ki.
- Édesség gyanánt gyümölcsöt fogyasszunk. Kerüljük a finomított cukros és lisztes édességek fogyasztását, maximum heti 1-szer megengedett.
- Vörösborfogyasztás ajánlott étkezés közben. Napi maximum 1 pohárral. Természetesen aki vezet ne igyon.
- Hetente maximum 3-4-szer fogyasszunk húsokat. Ilyenkor is baromfit válasszunk, vörös húst havonta 1-szer együnk csak, és minimum 1-szer fogyasszunk halat. Tojást maximum 4 darabot ehetünk egy héten.
- Mértékletesség étkezéskor. Együnk kevesebbet reggelire, ebédre és vacsorára. Inkább iktassunk be köztes étkezéseket. Tízóraira és uzsonnára fogyasszunk gyümölcsöt és olajos magvakat.
A mediterrán diétával nemcsak a túlsúlytól szabadulhatunk
meg. Csökken a vérnyomás, a szív és érrendszeri megbetegedés kockázata, a
cukorbetegség kockázata, javul az életminőség és akár 10 évvel is tovább
élhetsz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése