2011. június 16., csütörtök

10 tipp az egészséges táplálkozáshoz


  1.     Igyunk elegendő vizet!
Felnőtt szervezet 60%-a víz. Minimum 2 liter vizet (cukormentes gyümölcs, zöldségleveket, gyógyteát) kellene fogyasztani naponta. A vízhiányszédülést, fejfájást, émelygést, túlzott savtermelést, fáradtságot okozhat.

   2.       Táplálkozzunk változatosan és rendszeresen 

Fogyasszunk minőségi ételeket és együnk változatosan. Szabaduljunk meg a zsíros, tartósítószeres, cukros ételektől.  Napi 4-5ször fogyasszunk kisebb adagokat.

   3.       Fogyasszunk elegendő rostot

Naponta legalább 2szer együnk rostban gazdag ételeket, ami elengedhetetlen a jó emésztéshez és az anyagcsere folyamatokhoz.


   4.       Részesítsük előnyben a fehér húst.

Cseréljük a sertés és marhahúst csirkére vagy pulykára. 

   5.       Együnk heti 2szer halat

A hal nem csak kitűnő fehérje forrás, de omega3 zsírsavakban is gazdag, ami köztudottan elengedhetetlen esszenciális zsírsav. Gátolja a vérrögképződést,szabályozza a vérnyomást, mérsékli a vérzsír szintet. Fogyasztásával kiváló forrást biztosítunk a zsírban oldódó vitaminoknak is.

   6.       Fogyasszunk elegendő zöldséget és gyümölcsöt

Naponta minimum 3szor kellene gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani. Első hallásra talán soknak tűnhet, de ha a reggeli szendvicset megspékeljük saláta levéllel, paradicsommal, uborkával és paprikával, az ebéd mellé köretként salátát vagy párolt zöldséget fogyasztunk, tízóraira vagy uzsonnára gyümölcsöt eszünk máris elértük a kívánt mennyiséget.  A reggeli aszalt gyümölcsös, cukrozott gabonapelyhek helyett is érdemes zabpelyhet választani amibe mi magunk darabolunk gyümölcsöt. 



   7.       Érjük el ideális testsúlyunkat és ezt próbáljuk tartani.

Az ideális testsúly kortól, nemtől, testalkattól függ. Az ideális testsúly elérésével és megtartásával csökkenthetjük számos betegség kockázatát. Ha több kalóriát fogyasztunk megnő a testzsír százalék, ilyenkor érdemes többet mozogni és vissza venni a  táplálkozásból.

   8.       Csökkentsük a zsír és só fogyasztást.

Az előbbi rengeteg felesleges kalóriát tartalmaz és növeli a koleszterin szintet. Főzéshez érdemes beszerezni olajsprayt, étolaj helyett olívaolajat használni, egy tapadásmentes serpenyő segítségével akár teljesen zsírmentesen is készíthetők ételek. Az utóbbiból napi maximum 1-1,5 teáskanálnyit szabadna bevinni. Túlzott só fogyasztás leterheli a vesét, magas vérnyomást okoz, és növeli a szív és érrendszeri betegségek kockázatát és az elhízás esélyét is. 

   9.       Felejtsük el a finomított szénhidrátokat.

Fehér kenyér helyett fogyasszunk teljes kiőrlésűt, vagy csökkentett szénhidrát tartalmút, cukrozott müzliket cseréljük magvakat tartalmazó zabpehelyre, a cukrot természetes édesítőszerekkel helyettesíthetjük, a fehér rizs helyett fogyasszunk barna rizst, cous coust, a tésztáink helyett durum, teljes kiőrlésű, vagy csökkentett szénhidrát tartalmú kiváló alternatíva.

   10.   Étkezések között ne nassoljunk.

Ha mégis ezt tesszük, akkor válasszunk egészséges rágcsálni valót. 1 marék sózatlan mogyorót, kesudiót, 1 almát vagy bármilyen gyümölcsöt, 1 kocka keserű csokit. Esetleg házilag készített finomított szénhidráttól mentes sütiből egy kis kockát.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...